Change site
På svenska
På norsk
Suomeksi
Russian
Thermotech Scandinavia AB - Vattenburen golvvärme och MultiSystem
Thermotech Golvvärme

Thermotech golvvärme - produkter

Thermotech förläggningsprinciper
Förläggningsprinciper golvvärme
Vi kan erbjuda förläggningsprinciper för alla behov. Oavsett om du bygger nytt eller renoverar har vi en lösning som passar.

Om du t.ex. har lågt i tak, kan vi erbjuda ett lågbyggande vattenburet system för golvvärme med endast 8 mm rör - Minifloor 8.

Alla Thermotech golvvärmesystemen kan anslutas till alla typer av vattenburna värmekällor!

Flytande golv
Flytande golv
Används när det redan finns ett befintligt golv. Läs mer om flytande golv 18 eller om flytande golv 30/50/70.
Betongbjälklag golvvärme
Betongbjälklag
Golvvärmen gjuts in i betong. Vanligt vid nyproduktioner, så kallad "platta på mark" och våtutrymmen.
  
  
Glesregling golvvärme
Glesregling
Panel reglas upp på träbjälklaget med mellanrum för golvvärmerör och aluminiumplåt.
Träbjälklag golvvärme
Träbjälklag
Golvspånskivor med spår för golvvärmerör och värmespridande aluminiumplåt. Skivorna läggs direkt på träbjälklaget och ersätter undergolvet.
ROT 12 golvvärme
ROT 12
12 mm golvvärmerör gjuts in i avjämningsmassa eller läggs flytande i cellplatsskivorna med aluminiumplåt. Används vid ROT när du behöver låg bygghöjd.
Minifloor 8 golvvärme
Minifloor 8
Används i små utrymmen med krav på låg bygghöjd. Lika låg bygghöjd som elgolvvärme. Minifloor 8 butiksförpackning.
För information om tillbehör, ladda hem vårt BassortimentPDF
Loading
Sök på Thermotechs webbplats: